O-D-A
  • Projects
  • About
  • Contact
  • Store
  • Projects
  • About
  • Contact
  • Store

re.atlantis. Magazine from Kaunas No. 5

Žurnalas Kaunui „Į“ #5: Miestas ir gamta

 

„Penktas žurnalo Kaunui „Į“ numeris keliauja į gamtą. Šiek tiek laukinis, šiek tiek prijaukintas, plunksnuotas ir plaukuotas, su žeme ir požemiais, su šaknimis ir lapais, apie Kauną ir ne tik apie jį. Žurnalo lapuose – žodžiai apie gamtą, kuri buvo, ir viltys, kilusios mąstant apie aplinką, kuri bus. Laikas sujungia problemas ne tik kaip chronologinis siūlas, jis leidžia daryti išvadas, mokytis, keisti. Ar lengva tai daryti?
Geologijos mokslo akivaizdoje savo gyvenimą suprantame kaip mažą akimirksnio dalelę. Kauno istorija geologo akimis – tik kelios akimirkos planetos gyvenime. Užsimerkęs gali įsivaizduoti ugnikalnių gimimo procesus, uolienų judėjimo energiją, o atsimerkęs – pamatyti akmens veidą tiesiog pastatų apdailoje ar po savo kojomis. Kiekviena to veido linija pasakoja milijonų metų senumo istorijas. <…>
Verta atskirai paminėti šio numerio evoliuciją. Prie atvirai skelbiamos idėjos sukurti gamtai skirtą numerį prisidėjo nemažas būrys skirtingų interesų, profesijų žmonių. Vieniems darbas su gamta, buvimas miesto gamtoje yra kasdienybė, kitiems – profesinis ir asmeninis apmąstymų ir tyrinėjimų objektas, tretiems – atradimų, savarankiško požiūrio realizavimo galimybė. Ilgi karantininiai pokalbiai ekranuose šlifavo temas, vyko natūrali, o kartais ir šiek tiek dirbtinė atranka. Gyvi susitikimai gamtoje ir galerijoje, specialistų konsultacijos, laiškai, tekstai, vaizdai, pokalbiai, peržiūros, kantrybė ir daug kitokios medžiagos galų gale suformavo šiuos lapus. Kaip gera, kad žodis lapas talpina savyje ir kultūrinę, ir natūrinę prasmę. Tesuteikia šie lapai deguonies ne tik kūnui, bet ir mintims.“

Aurelija Maknytė

 

***
„Taigi paklausyk padavimo, Sokratai, nors ir labai neįtikėtino, tačiau tikrai neišgalvoto, kaip kadaise tikino Solonas, išmintingiausias iš septynių išminčių“, – taip senovės graikų filosofo Platono dialoge “Timajas” pradedadamas pasakojimas apie Atlantidą.
Atlantida – galbūt egzistavusi civilizacija, hipotetinė sala ar žemynas, iš kurio kildinama Egipto civilizacija. Šio žemyno / salos gyventojai buvo milžinai, vadinami Atlantais, o pati civilizacija buvo aukštos kultūros, buvo stipriai išvysčiusi technologijas ir mokslą. Sala Platono aprašyta kaip idealaus būvio modelis – gražūs miestai, šventyklos, uostai, rūmai, laivų statyklos, pirtys, baseinai, įvairios augalų kultūros, gyvūnija. Atlantida buvo palaidota po vandeniu. Platono aprašymuose ją nuskandino užrūstinti dievai.
Nemuno slėnis nuskendo 1959 m., dirbtinai užtvenkus upę. Po Nemuno vandeniu atsidūrė 45 gyvenvietės. Jos tęsia gyvenimą.
/
Kauno Atlantidos alegorija
publikacija žurnale Kaunui “Į” Nr. 5
Komanda: Vika Pranaitytė (O-D-A), BIONICS
Metai: 2020
***
“Then listen, Socrates, to a tale which, though strange, is certainly true, having been attested by Solon, who was the wisest of the seven sages.” This is how the story of Atlantis begins in Timaeus, the dialogue of the ancient Greek philosopher Plato.
Atlantis is a civilization that is believed to have existed as a hypothetical island or continent, from which the Egyptian civilization originated. The inhabitants of this continent / island were giants called the Atlanteans. The civilization itself was highly cultured and strongly advanced in technology and science. Plato described it as a model of an ideal existence, with beautiful cities, temples, ports, palaces, shipyards, baths, swimming pools, as well as various crops and diverse fauna. Atlantis was buried underwater. In Plato’s account, it was drowned by angry gods.
The Nemunas Valley sank in 1959 after the river was artificially dammed. Forty-five settlements were buried under the waters of the Nemunas. Yet their story continues.
/
Allegory of Kaunas Atlantis
publication in Kaunas “Į” magazine No. 5
Team: Vika Pranaitytė (O-D-A), BIONICS
Year: 2020

@ 2020 designed by Vika Pranaitytė